Nevroplastisk smerte som årsak til langvarige plager

Ina Strand Aas • 10. november 2022

Nevroplastisk smerte

Langvarig smerte kan i tilfeller hvor strukturelle årsaker er utelukket være NEVROPLASTISK SMERTE.


Vi vet at hjernen kan fortsette å sende smertesignaler uten at det er en skade, eller etter at skaden er fysisk helet. Legger du til en god dose frykt omkring smertetilstanden din, har du det "perfekte" miljøet for at langvarig smerte eksisterer og fortsetter.

I nyere forskning ser man, at ved langvarig smerte, vil misledende nevroforbindelser aktiveres i andre deler av hjernen enn ved akutt smerte.

Hos de med langvarig smerte vil også sentralnervesystemet bli overfølsomt og en vanlig respons er feilsignalisering og overaktivering.


Ved å endre vår frykt for smerten og aktivt omforme vårt blikk på den, til å bli trygg og ikke truende, kan man jobbe med måten hjernen oppfatter trusler på. På den måten kan man deaktivere smertesignalene ved å endre de nevrologiske forbindelsene. Ganske fascinerende, ikke sant?


Har du lyst til lære mer om dette, anbefaler vi podcasten "tell me about your pain", eller book en time hos oss for individuell hjelp.


Av Hanna Gravalid 8. mai 2026
“Løpebølgen” har vært et reelt fenomen de siste årene, og vi som jobber på Beveo har også blitt bitt av basillen. Vi ønsker å bistå med forebygging av kjipe løpeskader, samtidig som vi er godt rusta for å hjelpe når skaden allerede har skjedd. De fine løpemånedene er her for fullt, med ulike løp og utfordringer flere steder. Vi heier på løpeglede og bevegelsesglede, og ønsker alle gode opplevelser med løpeskoa på beina, derfor har vi skrevet et innlegg med litt råd og informasjon som vi håper er nyttig. Man kan jo lure på hvorfor så mange får vondter og plager av løping, det er jo en sunn og effektiv treningsform. Kroppen vår skal jo tåle mye belastning, likevel er det svært vanlig å ha en større eller mindre plage i sammenheng med løping. Problemet oppstår oftest når belastningen øker raskere enn kroppen rekker å tilpasse seg de økte kravene. Noen løpeskader er vanligere enn andre, og vi på Beveo er opptatt av å gjøre en grundig undersøkelse, slik at vi ikke bare har fokus på symptomlindring, men også det som er underliggende årsak til plagene. Enten du har smerter i knær, akilles, fot, legg, lår eller hofter så hjelper vi deg mot å igjen kunne løpe uten vondter og plager. Har du ennå ikke opplevd at noe lugger i forbindelse med løping, så kan det være lurt å starte med å følge noen prinsipper for å unngå skade. Belastningsstyring: Øk gradvis distanse, unngå store hopp i intensitet (fart f.eks.) og etterstreb å ha en kombinasjon av rolige og hardere økter. Restitusjon: Sov nok, ha tilstrekkelig med hviledager i løpet av en uke, få i i deg næringsrik mat, og se på stressbelastningen i livet ditt totalt sett, ikke bare treningsmengde Styrketrening: God styrke og utholdenhet i muskulaturen kan reduserer belastning på sener og ledd, noen få tilpassede øvelser er ofte nok, og det holder ofte lenge å gjøre dem 1-2 dager i uka. Variasjon: Variere på underlag, terreng og intensitet. Hvis dette innlegget traff deg, og du enten kjenner at kroppen sier ifra enten under eller etter løpeøkter, eller du har et ønske om å slippe unna, så ikke nøl med å kontakte oss for bistand til forebygging og/eller rehab. God løping, hilsen oss på Beveo!
Av Hanna Gravalid 20. mars 2026
Dry needling
Av Ina Strand Aas 18. februar 2026
Nye kurstilbud