EMS Swiss Dolorclast, trykkbølge (ESWT)

17. mars 2022

I vår klinikk bruker vi trykkbølgeapparat fra EMS. EMS er et Sveitsisk medisinsk selskap, som i 1997 tok patent på en teknologi som genererer trykkbølger. Det er en trygg og effektiv behandling for blant annet plantar fascitt, tennisalbue, skulderplager og ved verkende smerte fra muskulatur.

 

Slik virker trykkbølgebehandlingen:


En kronisk lidelse i vev, muskulatur eller sener er en skade som kroppens naturlige helningsmekanismer har sluttet å behandle selv. Høyfrekvente slag med trykkbølger trenger inn i det skadede vevet. I kroppens vev og muskler finner man naturlige gassbobler som blant annet inneholder nitrogen. På grunn av den hurtige interaksjonen mellom positivt og negativt trykk settes disse boblene i bevegelse, og noen av boblene sprekker. Gasser og substanser fra vevsboblene blir frigjort som bidrar til å øke blodsirkulasjon/stoffskiftet i skadeområdet og lindrer smerte. Dette kalles for kavitasjon. Det er vanlig med god tid mellom behandlingene fordi kroppen selv setter i gang en naturlig reparasjonsprosess som fører til at irritasjon i behandlingsområdet dempes. Kroppen starter med andre ord igjen å behandle seg selv.

Av Hanna Gravalid 8. mai 2026
“Løpebølgen” har vært et reelt fenomen de siste årene, og vi som jobber på Beveo har også blitt bitt av basillen. Vi ønsker å bistå med forebygging av kjipe løpeskader, samtidig som vi er godt rusta for å hjelpe når skaden allerede har skjedd. De fine løpemånedene er her for fullt, med ulike løp og utfordringer flere steder. Vi heier på løpeglede og bevegelsesglede, og ønsker alle gode opplevelser med løpeskoa på beina, derfor har vi skrevet et innlegg med litt råd og informasjon som vi håper er nyttig. Man kan jo lure på hvorfor så mange får vondter og plager av løping, det er jo en sunn og effektiv treningsform. Kroppen vår skal jo tåle mye belastning, likevel er det svært vanlig å ha en større eller mindre plage i sammenheng med løping. Problemet oppstår oftest når belastningen øker raskere enn kroppen rekker å tilpasse seg de økte kravene. Noen løpeskader er vanligere enn andre, og vi på Beveo er opptatt av å gjøre en grundig undersøkelse, slik at vi ikke bare har fokus på symptomlindring, men også det som er underliggende årsak til plagene. Enten du har smerter i knær, akilles, fot, legg, lår eller hofter så hjelper vi deg mot å igjen kunne løpe uten vondter og plager. Har du ennå ikke opplevd at noe lugger i forbindelse med løping, så kan det være lurt å starte med å følge noen prinsipper for å unngå skade. Belastningsstyring: Øk gradvis distanse, unngå store hopp i intensitet (fart f.eks.) og etterstreb å ha en kombinasjon av rolige og hardere økter. Restitusjon: Sov nok, ha tilstrekkelig med hviledager i løpet av en uke, få i i deg næringsrik mat, og se på stressbelastningen i livet ditt totalt sett, ikke bare treningsmengde Styrketrening: God styrke og utholdenhet i muskulaturen kan reduserer belastning på sener og ledd, noen få tilpassede øvelser er ofte nok, og det holder ofte lenge å gjøre dem 1-2 dager i uka. Variasjon: Variere på underlag, terreng og intensitet. Hvis dette innlegget traff deg, og du enten kjenner at kroppen sier ifra enten under eller etter løpeøkter, eller du har et ønske om å slippe unna, så ikke nøl med å kontakte oss for bistand til forebygging og/eller rehab. God løping, hilsen oss på Beveo!
Av Hanna Gravalid 20. mars 2026
Dry needling
Av Ina Strand Aas 18. februar 2026
Nye kurstilbud